Dokładność związana jest ze zdolnością pomiarową układu regulacji. To suma maksymalnych możliwych błędów czujnika temperatury oraz aparatury sterującej (regulatora lub sterownika). Innymi słowy dokładność układu sterowania pieca to różnica temperatury wyświetlanej na regulatorze (sterowniku), od faktycznej temperatury panującej w miejscu gdzie umieszczono czujnik temperatury.
Badaniem weryfikującym dokładność pomiarową jest tzw. SAT (System Accuracy Test).
W piecach IZO standardem są termopary klasy 1 i błąd odczytu poniżej 0,2%. Dla urządzeń o wysokich wymaganiach stosujemy aparaturę o klasie <0,1% oraz przeprowadzamy badania SAT i procesy adjustacji ograniczające błędy do wartości zbliżonych do zdolności pomiarowej urządzeń wzorcowanych.
Stabilność układu regulacji to zdolność urządzenia do utrzymania niezmiennej temperatry. Niska stabilność charakteryzuje się cyklicznym falowaniem temperatury w piecu wokół wartości zadanej (o kilka, czasem kilkanaście stopni). Jest to zjawisko charakterystyczne dla urządzeń starszej generacji lub urządzeń niskobudżetowych z zasilaniem grzałek przez styczniki lub urządzeń nieprawidłowo wystrojonych.
W urządzeniach produkowanych przez IZO, dzięki wykorzystaniu przekaźników SSR lub sterowników mocy oraz optymalizacji PID uzyskujemy przeciętną stabilnośc na poziomie 1°C.
Jednorodność temperatur jest cechą określaną na podstawie zmierzonego rozrzutu temperatur w przestrzeni grzewczej pieca, czyli tzw. badania TUS. Temperatura wyświetlana na regulatorze jest wartością odczytaną w miejscu, w którym umieszczony jest czujnik. W komorze pieca temperatury nigdy nie są idealnie jednorodne w każdym punkcie. Zależnie od procesu ustala się dopuszczalną wartość tych różnic. Przykładowo piec spełniający drugą klasę dokładności wg normy lotniczej AMS2750E czyli +/-6 °C dla temperatury procesowej (i wyświetlanej na regulatorze) 200°C oznacza, że w żadnym punkcie przestrzeni roboczej pieca temperatura nie będzie niższa niż 194°C ani wyższa niż 206°C.
Produkujemy piece spełniające najwyższe wymagania. Posiadamy bogato wyposażone laboratorium ze sprzętem do wzorcowania i badania rozkładów temperatur TUS. Od ponad 10 lat realizujemy usługowe pomiary w piecach i suszarniach dowolnych producentów oraz doradzamy jak poprawić niesatysfakcjonujące wyniki.
Wybierając dostawcę urządzenia należy pamiętać, iż o ile dokładność i stabilność układu regulacji zazwyczaj można poprawić zlecając adaptację profesjonalnemu serwisowi, o tyle jednorodność temperatur (rozrzut) jest właściwością urządzenia wynikającą z jego konstrukcji. Przy znaczących problemach z uzyskaniem satysfakcjonującego rozkładu temperatur, nie zawsze istnieje rozsądna technicznie i kosztowo możliwość skorygowania tej wady.